فیبر های نوری NZ

کابل فیبر نوری NZ  چیست ؟

فیبرهای تک حالته (سینگل مود ) با توجه به خصوصیاتشان به سه sekolah dinasan terbaik گروه دسته بندی می شود ، که مطلوبترین و مدرن ترین نوع آن ها فیبرهای NZ  هستند . امروزه به دلیل پر استفاده بودن این نوع فیبرها ، آن ها را به عنوان گروهی جداگانه نیز در نظر می گیرند . eling bening در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع کابل فیبر نوری NZ  بپردازیم .

در ابتدا به تقسیم بندی فیبرهای نوری بر اساس اشعه گذرنده می پردازیم :

     فیبر نوری تک حالته :

   فیبر نوری تک حالته یا همان سینگل مود که دارای تار های نوری ظریف تر نسبت به فیبر نوری چند حالته یا مالتی مود هستند ، برای انتقال اطلاعات در مسافت های طولانی تر   مانند پروژه های مخابراتی و جابجایی داده ها در شبکه های موبایل و ….کاربرد دارد.

  فیبر نوری سینگل مود بر خلاف چند حالته یا همان مالتی مود این کابل های نوری، برای انتقال اطلاعات در مسافت های طولانی مناسب است و به همین دلیل است که از این کابل ها در پروژه های مخابراتی برای انتقال اطلاعات در شبکه های موبایل و دیتا استفاده می شود.

   فیبر نوری چند حالته :

  فیبر نوری چند حالته دارای هسته به ضخامت ۵۰ تا ۶۲٫۵ میکرون است  که ضخامت هسته در مقایسه با فیبر نوری تک حالته بیشتر است .

 کاربرد فیبر نوری چند حالته برای انتقال اطلاعات در فواصل کوتاه مانند یک سازمان است و در پروژه های شبکه مانند دوربین های مدار بسته مورد استفاده قرار می گیرد .

 فیبر نوری NZ :

فیبر نوری NZ که مخففNon-Zero dispersion-shifted fiber  است و به معنای فیبرهای با پاشندگی منتفل شده و غیر صفر هستند این نوع فیبرها به قصد کاهش مشکل پراکندگی و ضایعات ارایه گردیدند. و نسل آخر رسانه برای لینک های انتقال فیبر نوری سینگل مد مطرح گردیده است .

فيبر هاي نوری تک حالته يا به اختصار (SMF) يا فيبرهاي سينگل مود Singlemode يا فيبر هاي نوري SM :

فيبرهاي نوري تک حالته singlemode ، داراي يك  core يا هسته ي بسیار باريك ميباشند كه  فقط  میتوانند يك پرتو از نور را ارسال کنند . اين نور كمترين اتساع را خواهد داشت و براي استفاده در مسافت های  بسيار طولاني و داده هاي ارسالي بالاي چند ده گيگابايت معقول می باشد.

اصطلاح ميكرومتر براي cladding يا پوشش هسته  بیان می شود ،كه براي هر دو نوع فيبر هاي تک حالته SingleMode  و فيبر هاي چندحالتهMultimode     برابر با ۱۲۵ ميكرون است  ولی قطر هسته در فيبرهاي تک حالتهSingle mode      بین ۸ تا ۱۰ ميكرون است .

سرعت انتقال داده ها در فيبرهاي تک حالته singlemode:

سرعت جابجایی اطلاعات با ميزان ضخامت فيبرهاي تک حالته singlemode   مرتبط نیست و عامل  اساسی كه با سرعت ارتباط مستقيم دارد ضريب شكست نور می تواند باشد ؛كه محاسبه ي ميزان دقيق آن نيز به  cladding يا غلاف دور هسته كه ضريب شكست آن از هسته بيشتر ميباشد بستگي دارد .

در فيبرهاي تک حالته  single mode  پهنای هسته بسيار نازك ميباشد و همين امر باعث میشود كه نور به صورت مستقيم منتشر شود بنابراين نورضعف كمتري دارد و در فاصله هاي طولاني نياز به استفاده از ريپيتر ها ندارد .

فيبرهاي   تک حالته singlemode  اكثرا با ضخامت هسته و پوشش هسته ي ۹۱/۱۲۵ ميكرون ميباشند .

فيبرهای تک حالته   singlemode اكثرا طول موج ۱۳۱۰ فعاليت ميكنند ؛ و محدوديت در مسافت ندارد، چرا که اين نوع از فيبرها در فواصل طولاني بسيار عالي عمل میکنند .

 راه حل NZ -DSF برای مقابله با محدودیت ها

تارهای نوری NZ یا فیبرهای  NZ -DSF  برای با محدودیت ها و موانع FWM  در فیبر  DSF   فیبر های نوری NZ یا   NZ -DSF  به این شیوه عمل میکند که λ۰ را از هر دو طرف انتهایی باند به طول موج  1550nm   انتقال میدهد .

مزایایی که موجب میشود فیبر های NZ -DSF  یا همان فیبر های NZ از فیبر های DSF  برتر باشند موضوع تطبیق دادن جبران پراکندگی خود از روش پراکندگی یا پاشندگی منسجم و یکنواخت مقدار اندک و پایین در کل مسیر فیبر ، با کمترین اتلاف در ۱۵۵۰nm  منتقل میکند و برای سازگاری بیشتر اثرات غیر خطی  می باشد که با پراکندگی +ZN D  و   پراکندگی  -ZN D در دسترس است.

تاریخچه فیبر های نوری  NZ


اگربه صورت کارشناسی قصد داشته باشیم که  مبحث کابل فیبر نوری  NZ  و تاریخجه آنراتجزیه و تحلیل کنیم به صورت زیربیان میشودکه NZدر دو حالت اولیه مطرح می شود :

+ NZ   و   – NZ D که هرکدام ازین مدل فیبرهای NZ درطول موجهای پراکندگی صفر λ۰  با هم متفاوتند .

فیبرهایNZD + درطول موج nm 1510وفیبرهای NZ D – درطول موج  mn 1580پراکندگی صفردارند.   

سازگار نبودن λ۰ بر طول موج ۱۵۵۰ نانومتر که انتقال در آن صورت می گیرد ، عدم سازگاری چهار موج و دیگر اثرات غیر خطی را بسیار کم می کند و به این صورت کابل فیبر نوری NZ  مساله  غیر خطی را حل می نماید.

از انواع دیگر ZN میتوان به RS-NZDSF  نام برد که دارای شیب کم در تغییر پراکندگی میباشد .

NZ DSF  دارای هسته عظیم است که باعث  حل مشکل اثر غیر خطی باقی مانده با توان پرتاپ بالا میشود .

در + NZD و – NZD برخی از راه های طولانی انتقال فیبر های نوری جایگزین شدند .

به این صورت که segment هایی با مقوله هایی برای جبران خودپراکندگی خود با پراکنش یکنواخت پایین درپنجره ی حداقل افت طول موج mn1550 عوض کرد .

فیبرهای NZ ای که هم اکنون استفاده می شود ، نسخه ی اصلاح شده در طول موج mn1550  میباشد که دارای شیب پراکندگی میباشد.

برند های رایج فیبر های NZ در ofcfiber.com ، ETK   ترکیه میباشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *